Friday 14 December 2012

Suptilno telo - čakre i kundalini sistem ( video ) Anodee Judith



http://www.youtube.com/watch?v=fpexQP4kxLs


ČAKRE -- energetski centri (ogledala ljudske svesti)

Kosmička energija neprekidno teče svuka oko nas, u nama i kroz nas. No, tu energiju ne možemo primijetiti svojom svakodnevnom sviješću pa je zato ne možemo upotrijebiti ili spremiti. 

Čakra znači „točak" ili „okretanje". Čakra radi kao elektrana, proizvodeći i skladišteći energiju, s tim da se na tim mjestima jače privlači i kosmička energija. Slivnik u kadi može poslužiti kao ilustracija rada čakre. Kada izvadimo čep iz slivnika dok je kada puna vode, voda bude usisana u odvodnu cijev, a voda koja kruži stvara vir. Na taj način radi i čakra. Kao što voda koja je usisana u odvodnu cijev stvara vir, kosmička energija usisana u čakre stvara kružni tok i usmjerava se prema sljedećem mjestu ukrštanja. To kosmičko zračenje utiče i usmjerava naša osjećanja, misli i osobine, u skladu s našom duhovnom i karmičkom sklonošću. 


Čakre rade na nekoliko nivoa i oblika našeg postojanja. U području glavnih čakri smještene su važne žlijezde i čvorišta nerava, pa kako nam se one otvararaju, tako utičemo i na fizičke funkcije povezane s njima i harmonizujemo ih. 

Prvih pet čakri povezano je pet s pet elemenata od kojih je sastavljeno tijelo: zemlja (muladhar čakra), voda (svadhišthan čakra), vatra (manipur čakra), vazduh (anahat čakra) i prostor (višuddhi). Element zemlje čini kosti, element vode tjelesne tečnosti poput krvi i limfe, element vazduha upravlja disajnim sistemom, element vatre varenjem i tjelesnom toplinom, a element prostora stvara tjelesne šupljine. 

Drugo područje uticaja čakri je na mentlnom nivou. Čakre su astralni energetski centri kroz koje energija može biti primljena, ali i izgubljena. Nezdravom ishranom, nepravilnim vježbanjem, lošim društvom i negativnim razmišljanjem, smjer okretanja čakri se može promijeniti. Tada gubimo energiju, što može prouzrokovati bolesti ili psihičke smetnje. 

Treće područje uticaja čakri je duhovno. Na duhovnom nivou postižemo mudrost i Samospoznaju. Muladhar, manipur i višuddhi čakra ključni su centri u kojima počinje duhovno buđenje. No, to se može dogoditi i u bilo kojoj drugoj čakri. Božansko Jastvo se može očitovati u bilo kojoj čakri koja je otvorena i pročišćena. 

Pročistiti nadije i čakre znači razviti njihovu senzibilnost i mogućnost primanja kosmičke energije ili Prane. To je razlog zašto redovnim vežbanjem postepeno postajemo sve senzibilniji. U početku, zavisno od sklonosti, mogu se pojačati i određene emocije. Ali, svi su ti fenomeni privremeni i nestaju kada se mudrost kundalini životne energije probudi. Jer, kada zasija svijetlo, zavesa tame nestaje istog časa i vi JASNO vidite kakve stvari jesu a ne kako vam neko predstavlja da one jesu. 

Meditacija - kako meditirati ( video )



Meditacija - kako meditirati video

Vođena meditacija: Defragmentacija mozga

                   
    JogiFabijan                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                           

Meditacija

Meditacija je povratak kući. Ona je put ka Biću, ka vašoj pravoj suštini. Ka Istini u vama. Istini.

U meditaciji se prepustimo radosti i miru a koje nađemo kada prođemo „ta vrata bez vrata“. Pre svega otklonite ozbiljnost. Ozbiljnost je uvek ego. Meditacija je lakoća i nevinost. Ne iščekujemo ništa, ničemu se ne nadamo, ne želimo ništa postići ili završiti. Dakle, ne radimo ništa Prenesimo se iz činjenja u postojanje. From doing to being. I jednostavno BUDIMO. Just BE.

Znate, svi opisi meditacije izgledaju ovako „zbrda-zdola“ jer tekstove piše i čita um koji niti je ikada bio niti će ikada biti u meditaciji. Niti je meditacija u umu. Meditacija je u Neumu. I zato se Istina i um nikada ne sretnu.

Mada je meditacije „jedna“, jedno univerzalno stanje svesti, ipak ih ima i bezbroj i u smislu pristupa i u smislu tehnike. Najviše saglasnosti postoji oko cilja, mada se često samo drugačije nazivaju.

Ja to vidim ovako: pošto taj glas u nama - koji neprestano nešto priča, žali se, gunđa, pretresa krivice iz prošlosti, stvara strahove od budućnosti – nismo mi i on je stalno u prošlosti ili u budućnosti i to je muka (pakao), meditacije je bilo šta što zaustavi tu priču u nama i prenese nas u sadašnji trenutak (raj). Što god radili, ili je navika ili meditacija. Nema treće. Ili smo odsutni (u mislima) ili smo prisutni (u sadašnjem trenutku).
Međutim, pošto se mnogi ne bi saglasili sa ovako širokom definicijom (a malo je i nepraktična), pokušaćemo da je malo suzimo i pogledamo kako ona izgleda u raznim tradicijama.
..........

Molitva u hrišćanstvu vodi poreklo iz meditacije ponavljanjem mantri, tj, Imena Božijeg. Za molitvu, kao i za bilo šta drugo, važi isto pravilo i jedino prisutna molitva ima smisla. Koje ikada pokušao da se moli razumeće kakva je teškoća pokušavati održati prisutnost tokom molitve. Isto je i sa meditacijom. Ali ne vredi zavaravati sebe kako se „svesrdno molimo“ (meditiramo) a istovremeno se, recimo, mentalno svađamo sa nekim ili šta već ne.


Ceo niz svakodnevnih, umetničkih i stvaralačkih aktivnosti jesu ili u sebi sadrže elemente meditacije; pesma, ples, stvaralački zanos... Setimo se kao se osećamo osveženi i obnovljeni nakon vremena provedenom u takvom „zaboravu“. U prošlom broju smo pisali kako je „orgazam jedini univerzalni meditativni doživljaj, nezavisno od kulture, nacije, boje kože“. Jedna od najsnažnijih tehnika meditacije je i smeh jer se u njemu energija Bića najlakše preliva u telu.

Samih tehnika ima bezbroj i sigurno je da su nastale iz urođene i neodoljive potrebe čoveka da dosegne to stanje blaženstva i mira. Tehnika ima tako puno i tako različitih jer smi i mi ljudi različiti; nekome će „leći“ bolje ova, nekome ona tehnika. I neće vam svaka biti jednako dobra u svakom periodu. Slobodno eksperimentišite i probajte i držite se neke tehnike dogod ima „soka“ u njoj. Ali nemojte biti površni.

Samo da pokušam još kratko da navedem neke osnovne tehnike: najstarija i najednostavnija je da pratimo prirodan dah (udah, izdah, pauze itd); potom meditacije u kojima ponavljamo mantru, zatim one kojima osluškujemo zvuke, kojima „skeniramo“ telo, one kojima vizualiziramo, one kojima budimo u sebi snažne emocije (energiju) itd, itd.

Ako poželite da vidite kako izgledaju vođene meditacije, pogledajte mali izbor tih meditacije koje sam postavio naYouTube (potražite: JogiFabijan).